1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Giriş Kayıt

GİRİŞ YAP

Username
Şifre *
Beni hatırla

YENİ HESAP EKLE

(*) ile işaretli alanlar zorunludur .
Name
Username
Şifre *
Şifre Doğrula *
Email *
Email Doğrulal *
Captcha *

Basın Patronluğu zor iş!

Avni Özgürel

Öylesine zeki, yetenekli, kalemi kıvrak gözdeler seçeceksiniz ki, sizi her dem keyiflendirip eğlendirecekler. Ağızlarına yakışıyor deyip, edepsizliklerinde bile şirin bir yan göreceğiniz kıraatta olacaklar. İltifata boğacaksınız onları, yeni üslup, matbuatın yeni keşfi diye medar-ı iftihar mevkiine çıkaracaksınız hepsini. Hele bunların birkaçını rakibinizin yanından çekip aldıysanız daha da artacak keyfiniz. Öyle adamlar olacaklar ki, size iştirakleriyle karşı cephe çözülecek. Herkes onların düne kadar size sövmekle meşgul olduklarını unutup, şaşkınlıktan küçük dilini yutacak!
Sonra gün gelecek bir başkası karşınızda aynı şekilde oynamaya başlayacak oyunu, göğüsleyeceksiniz. Zor iş!
Devşirme sadakatinin hududunu kestirebilmek zor!... Meselenin püf noktası, sezgi gerektiren düğüm yeri bu zaten. Yoksa her an ihanete teşne, dün tükürdüğünü bugün yalamaya hazır adamdan bol bir şey yok ortalıkta; hatta adına profesyonellik denilerek sempatiyle bakılan masumane, akılcılığın gereği sayılır bile oldu bu tavır, ama ‘profesyonelleri’ ayıklamak, onların içinden iyisini seçmek kolay değil.
Eski çağlarda yetenekli subaylar günümüz futbolcuları gibi transfer olurdu. Örneğin Avusturya ordusunda Osmanlı’ya karşı kılıç sallayan komutan, bakarsınız ertesi sene Osmanlı ordusunda görev alıp Avusturya’ya karşı savaşırdı. Humbaracı Ahmet Paşa diye bildiğimiz Comte de Bonneval böyle biriydi mesela. Napolyon Bonapart 3. Selim’e başvurmuş ama padişah, başı daha önce gelenler yüzünden dertte olduğu için değerlendirememişti müracaatını.
Devir değişti. Şimdi revaçta olanlar iş bilir idareciler, kalem sahipleri.
Yakın zamana kadar, banka yeminli murakıpları denilen devlet memurları el üstündeydiler. Özel kanun işten ayrıldıkları zaman üç yıl finans sektöründe çalışmalarını yasaklıyordu. Ama herkesin bildiği yağma mecburiyetleri dolayısıyla kimse umursamadı bunu. Büyük transfer ücretleriyle işlerinden ayrılıp eskiden denetledikleri bankalara idareci oldular. Netice malum: Patronlarını batırıp kendileri ayakta kaldılar, hatta hüner sahibi olanlar daha iyi şartlarla yeni kapılar bile buldular.
İşte o dönemde kıymete bindi kalem erbabı. Rahmetli Turgut Özal’ın ‘Türkiye’ye ikibuçuk gazete kâfi’ demesiyle başlamıştı altüst oluş. Babıâli’yi kökünden sarsan Asil Nadir fırtınası, sonra Sabah’ın çıkışı vs.
Geçmişte kısmen itibar gören ama parasızlığa razı olanlara mahsus, kişisel ölçekteki hedefi ise boğulmamak olan meslek kendisini içinde bulduğu büyük dalgayla gösteriye dönüştü.
Aslında hayatın her alanında riyaya yani ikiyüzlülüğe aşinayızdır biz. Biri mensubu olduğu partinin liderini yere göğe sığdıramaz, lügat paralayıp övgüde olmadık payeler üretecek kadar ileri giderse ‘Ne sadık adam’ demeyiz. Bunun eski tabirle tabasbus yani yaltaklanma olduğunu bilir herkes... Nitekim bakarız ki, aynı kişi istifa edip rakip partiye geçer ve aynı üslupla yeni liderini övüp, eskisine söver, sayar. ‘Onun ne mal olduğunu ben bilirim, şayet ağzımı açarsam’ diye tehdit yollu konuştuğunu falan duyarız. Futbolcuların takım değiştirdiklerinde  Hayalimdeki renklere kavuştum’ demelerine benzer bir durumdur bu bizim için, doğrusu pek fazla yadırgamayız da.
1980 öncesi sırf rahmetli Bülent Ecevit tek başına hükümet olsun diye herkes ağız birliği yapıp Güneş Motel pazarlığını öve öve bitirememiş, o rezillik ‘Büyük siyasi manevra’ denilerek göklere çıkartılmıştı. Başka örnekler de var elbette. Batan Egebank’ın çatı katındaki bar dile gelip anlatsa. İhtilal lideri Kenan Evren altı cilt hatıratında bir bir saydı eteğini tutan gazetecileri. Kimseden itiraz gelmedi. İncir çekirdeğini doldurmaz kitaplara övgüler dizilirken görmezlikten gelindi Evren’in hatıratı sadece.
Söylemek istediğim bu kervanların hepsinde kalem erbabının yer aldığı. Kimi dürüstlük adına, kimi profesyonellik diyerek, kimi sadakatını göstermek zorunda kaldığı için...
Gazete patronluğu zor iş demiştim yazıya başlarken, gerçekten de öyle. Sinirlerini aldır, çetele tut, her bağırışı izle, sürekli güncelle listeyi... Kim kıvama gelmiş, kim köprüleri atmış, kim pişman... Bunların takibini yapmak bile tek kişinin altından kalkacağı iş değil. Ama elden bir şey gelmez. Zira ‘profesyonelliğin’ doğurduğu sonuç bu.
Hukuku önemseyip adaleti unutmak ya da kanunu önemseyip ahlaka sen biraz ötede dur demek bir tercihtir nihayetinde. Haliyle bazen küçük, bazen kabarık çıkar faturası. Bazen ‘misafirimizsiniz’ der birileri, cüzdanınıza elinizi uzattırmaz; bazen soyulmak istendiğinizi fark edersiniz, haksızlığa, iftiraya uğrarsınız. Ama ne olursa olsun, sorunlara ‘profesyonel’ gözle bakmak lazım diye düşünürüm! Ne çektiysek amatörlükten çekmedik mi?
(
http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=YazarYazisi&ArticleID=894513&Yazar=AVNİ%20ÖZGÜREL&Date=21.08.2008&CategoryID=99)

En Son Haberler YENİ

CALL FOR CHAPTERS: DEADLINE EXTENDED TO…

CALL FOR CHAPTERS: DEADLINE EXTENDED TO JUNE 9TH, 2017   CONTEMPORARY APPROACHES TO POLITICAL PARTICIPATION

Description For a sound and working de…

Devamını Oku...

Referandum Kampanyaları, Cumartesi Günü…

Referandum Kampanyaları, Cumartesi Günü Başkanlık Referandumu Paneli’nde Tartışılacak

TASAM Siyasal İletişim Enstitüsü tarafın

Devamını Oku...

CALL FOR CHAPTERS: CONTEMPORARY APPROAC…

Description   For a sound and working…

Devamını Oku...

Dünya Medyasında Türkiye İmajı, Yarın İs…

Dünya Medyasında Türkiye İmajı, Yarın İstanbul’da Tartışılacak

TASAM Siyasal İletişim Enstitüsü tarafın

Devamını Oku...

TASAM’dan 8 Yeni Kitap…

“Ülke Markası” İnşasında Kamu Diplomasis…

“Ülke Markası” İnşasında Kamu Diplomasisinin Stratejik Rolü

Doç. Dr. Abdullah ÖZKAN tanbul Ünive

Devamını Oku...

TASAM Yeni Adresine Taşındı…

TASAM Yeni Adresine Taşındı

TASAM, İstanbul Merkez Ofisi Tarihî Yar

Devamını Oku...

Siyasal İletişimde Hikaye yada Strateji:…

Siyasal İletişimde Hikaye yada Strateji:Efsaneler,Gerçekler...

Prof. Dr. Ferruh Uztuğ Türkiye’de siya…

Devamını Oku...

Dünya Görüşü, Varlık Tasavvuru ve Düzen…

Dünya Görüşü, Varlık Tasavvuru ve Düzen Fikri: Medeniyet Kavramına Giriş

  Doç. Dr. İbrahim Kalın “…

Devamını Oku...

Liberalizmin Soy Kütüğü…

Liberalizmin Soy Kütüğü

  Yıldız Teknik Ünv. Sosyoloji B…

Devamını Oku...

Prev
Next
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Çok Okunan Makaleler

İngilizce Makaleler…

Seçim Sistemleri…

<!-- /* Font Definitions */ @font…

Devamını Oku...

Sertifikalı Siyasal Eğitim Pro…

Sertifikalı Siyasal Eğitim Programı

“SİYASET OKULU” PROJESİsp; 

Devamını Oku...

“Kamuoyu Oluşturma” ve “Gündem…

Türkiye’de gündem belirleme konusunda ça…

Devamını Oku...

Türkiye'de Seçimler…

<!-- /* Font Definitions */ @font…

Devamını Oku...

Kamuoyu…

KAMUOYU Kamuoyu kavramı, siyaset b…

Devamını Oku...

Siyasal Kültür…

Her siyasal sistemde, toplum üyelerinin…

Devamını Oku...

Siyasal Partiler…

<!-- /* Font Definitions */ @font-fa…

Devamını Oku...

Kadromuz…

Çalışma Konularımız…

 - Küresel süreçte Türk siyasetindeki ge…

Devamını Oku...

Prev
Next
  • 1
  • 2
  • 3